9 Kasım 2011 Çarşamba

KARNIBAHAR KIZARTMASI

Ekim ayı geldiği zaman şöyle bakıyorum manav tezgahlarına karnıbahar çıktı mı diye. Ailece çok sevdiğimiz bir sebze. Tabii ki de en çok kızartması yapılıyor bizim evde. Yoğurtlu yemesi çok leziz olduğu gibi, eşim kimyon ile birlikte yemeyi daha çok seviyor. Ben ise arada sırada limon sıkarak yemekten de çok hoşlanıyorum. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Bence sizde benim gibi yapın. Sofrayı hazırladığınızda hem limon, hem kimyon, hem de sarmısaklı yoğurt sosu bulundurun masanızda. Kim ne şekilde tercih ediyorsa o şekilde yesin. Herkes de memnun olsun bu yemekten.
                                       

Malzemeler:
1 adet orta boy karnıbahar,
2 adet yumurta,
2 yemek kaşığı un,
½ su bardağı su,
Tuz, kızartmak için sıvı yağ,

Sosu için:
500 gr yoğurt,
2 diş sarmısak,
Tuz, pul biber.

Yapılışı:
Karnıbaharları çiçek çiçek ayırıp tuz eklenmiş suda yaklaşık10 – 15 dakika kadar haşlayın( çok yumuşamalarına izin vermeyin).Haşlanmış olan karnıbaharları soğuk suda şokladıktan sonra, bir süzgeçte suyunun süzülmesi için bekletin.
Bulamacı hazırlamak için, yumurta, un, tuz ve suyu bir çırpıcı yardımıyla çırpın. Bulamaç ne çok sıvı ne de çok katı olmamalı. Haşlanmış karnıbaharlarımızı bu bulamacın içine batırarak, kızdırdığımız yağımızda kızartalım. Kızaran karnıbaharları fazla yağının süzülmesi i,çin kağıt havlu serilmiş bir tabağa alalım.Bütün karnıbaharların kızartma işlemi tamamlandıktan sonra, hepsini bir servis tabağına alalım. Yoğurdun içine tuz ve ezilmiş sarmısakları ekleyip karıştıralım. Kızarmış karnıbaharların üzerine dökelim. İsteğe göre üzerine pul biber de serptikten sonra sıcak olarak servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun

Hiç yorum yok: